Zanim jednak skontaktujecie się Państwo z Zakładem Pogrzebowym, należy po śmierci bliskiej osoby, zawiadomić lekarza rodzinnego w przychodni rejonowej. Wskazane jest, aby kartę zgonu wystawił lekarz, który w ciągu 30 dni przed śmiercią, leczył zmarłego. Jeśli nie jest to możliwe (np. śmierć nastąpiła po godzinie 18:00 lub w dni wolne od pracy), należy wezwać karetkę pogotowia.
Następnie mamy trzy dni od śmierci (w przypadku choroby zakaźnej 24 godziny) na przedstawienie w Urzędzie Stanu Cywilnego karty zgonu. Stanowi ona podstawę do wystawienia Aktu Zgonu. Jakie dokumenty należy mieć ze sobą w USC poza kartą zgonu? Dowód osobisty oraz skrócony odpis aktu urodzenia (po śmierci dziecka, które nie miało wyrobionego jeszcze dowodu osobistego).
Jednym z kolejnych kroków jest kontakt z Zakładem Pogrzebowym, którego zadaniem w pierwszej kolejności jest przewiezienie ciała do kostnicy. Warto zwrócić uwagę na przepisy, wg których ciało zmarłego można przechowywać w domu maksymalnie przez 72 godziny (w przypadku śmierci z powodu choroby zakaźnej maksymalnie 24 godziny).
W trakcie spotkania z bliskimi osoby zmarłej ustalamy datę i godzinę pogrzebu, wybór cmentarza, a także wybór urny lub trumny. Skupiamy się wówczas również nad dodatkami towarzyszącymi ceremonii (tj. akcesoriami pogrzebowymi, nekrologami i klepsydrami, możliwością skorzystania z namiotu pogrzebowego czy windy pogrzebowej, dzięki której moment opuszczenia trumny lub urny jest pełen szacunku i splendoru) itd.
Pomagamy również w załatwieniu wszelkich formalności w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych (ZUS).